таг: Света

Се празнуваат Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава

0
Света Нина потекнува од благородничко кападокиско семејство. Од мала била воспитана во Христовиот дух. Подоцна отишла во Грузија, го покрстила грузиското царско семејство...

Утре се празнуваат Света Нина и Свети Сава

0
Света Нина, просветителка на Грузија Роднина на Светиот великомаченик Георгиј и на ерусалимскиот патријарх Јувенал. Бидејќи мајка и и татко и, кападокиски...

Се празнува Преподобна маченица Евгенија

0
Света Евгенија потекнувала од видна римска фамилија. Татко и Филип бил управник на Александрија и цел Египет. Тајно го напуштила домот и, преоблечена...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Зачнувањето на Света Ана Праведните Јоаким и Ана беа бездетни цели педесет години од нивниот брачен живот. На старост им се јави...

Се празнува Св. маченичка Варвара, била погубена од безумниот татко

0
Света Варвара се роди во Хелиопол, за царувањето на Максимијан. Татко и беше незнабожец. Се викаше Диоскор и беше многу богат човек. ...

Прв случај во Грција на хоспитализација на заразен со делта сојот

0
Монах од Света Гора е првиот случај во Грција на хоспитализација на Интензивна нега на лице заразено со делта сојот, објавија грчките медиуми,...

Растението се вика Козлац: Монасите на Света Гора подготвуваат препарат што...

0
Монасите од Света Гора со години подготвуваат препарат кој успешно лекува неколку видови на рак. Голем број луѓе кои боледудуваат го посетуваат овој...