таг: САД

Бајден позитивен на КОВИД, ќе се изолира во својот дом

0
Претседателот на САД Џо Бајден се тестираше позитивно за Ковид додека водеше кампања во Невада и има благи симптоми, соопшти синоќа Белата куќа....

Иран останува отворен за продолжување на преговорите со САД за иранската...

0
Техеран останува отворен за продолжување на преговорите со САД за иранската нуклеарна програма со цел да се обнови договорот, изјави денеска вршителот на...

Се зголемува списокот на демократски конгресмени кои повикаа Бајден да се...

0
Претседателот на САД Џо Бајден се соочува со растечки сомнежи за тоа дали поради одминатата возраст е доволно кадарен да продолжи со кандидатурата...

Проверка на факти: Лажни и погрешни тврдења на Бајден на прес-конференцијата...

0
Претседателот на САД, Џо Бајден на прес-конференцијата одржана во четвртокот по самитот на НАТО во Вашингтон, во настојувањата да ги увери гласачите и...

Годишната стапка на инфлацијата во САД во јуни се намали на...

0
Годишнатата стапка на инфлацијата во САД во јуни се намали трет месец по ред, овојпат од 3,3 отсто во мај на три отсто,...

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

0
САД ќе и достават Украина системи за противвоздушна одбрана Патриот системи, покрај оние што веќе ги ветија Германија, Романија и Холандија, се наведува...

Бајден: НАТО е помоќен од кога било

0
Претседателот на САД, Џо Бајден на отворањето на Самитот на НАТО во Вашингтон изјави дека Алијансата е „помоќна од кога било“, бидејќи се...

Камион влета во парк во Њујорк за време на прославата на...

0
Три лица загинаа, а осум се повредени во САД кога камион влета во група луѓе кои го славеа Денот на независноста во Њујорк,...

Бајден го поздрави ангажманот на израелските преговарачи за постигнување прекин на...

0
Претседателот на САД, Џо Бајден, во денешниот телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, ја поздрави одлуката на израелскиот премиер да овласти преговарачи...

Врховниот суд на САД му додели значителен имунитет на Трамп

0
Врховниот суд на САД вчера пресуди дека Доналд Трамп има право на значителен имунитет од гонење поради обвиненијата за обид за поништување на...