таг: Руското

Русија и Украина го поздравија кинескиот мировен план

0
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Москва го цени кинескиот план за решавање на конфликтот...

Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече на дното

0
Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, на својот телеграм-канал, одговори на коментарите...

Москва: Белорусија може да влезе во украинскиот конфликт доколку биде нападната

0
Официјален претставник на руското Министерство за надворешни работи денеска изјави дека Белорусија може да влезе...

Русија протера 40 германски дипломатски персонал

0
Руското Министерство за надворешни работи во понеделникот соопшти дека прогласило 40 германски дипломатски персонал за...

Русија и се зкани на Хрватска откако не дозволи лет за...

0
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ѝ се закани на Хрватска откако...

Русија ги отфрли обвинувањата за убиствата на цивилите во Буча

0
Руското Министерство за одбрана се обиде да ги отфрли обвинувањата за наводни убиства на цивили...

Русија најави прекин на огнот во Мариупол поради евакуација на цивили

0
Руското Министерство за одбрана најави локален прекин на огнот од 9 часот по средноевропско време...

На 28-от ден од борбите во Украина, најмалку четири лица се...

0
Руското бомбардирање во главниот град Киев, предизвика пожари во високи згради, при што беа повредени четири лица. Руските бомби уништија критичен...

По Фејсбук и Твитер, руските власти го блокираа и Инстаграм

0
Руското регулаторно тело за медиуми Роскомнадзор денеска официјално го вклучи Инстаграм во листата на забранети сајтови, со што во Русија целосно се блокирани...

Матичната компанија на Фејсбук – Мета може да биде забранета во...

0
Руското државно обвинителство поднесе барање за назначување на Мета – матичната компанија на Фејсбук и Инстаграм – како „екстремистичка организација“ и забрана за...