таг: Руските

Украинските сили пресретнаа 358 руски беспилотни летала и заробија 11 војници...

0
Украинските и руските сили се судрија 66 пати на фронтот Таврија на 27 февруари. Во оваа област се заглавени или уништени вкупно 358...

Фон дер Лајен: ЕУ ќе ги користи приходите од замрзнатите руски...

0
Европската унија ќе ги користи приходите од руските финансиски средства кои се чуваат во европските банкарски институции за колективно купување оружје за Украина,...

Руските власти и дале рок од три часа на мајката на...

0
Руските власти и дадоа рок од три часа на мајката на Навални да се согласи на приватен погреб, изјави неговата портпаролка. „Руските...

Русија ja стави естонскaта премиерка на листата на барани лица, во...

0
Руските власти во вторникот покренаа кривична постапка без преседан против естонската премиерка Каја Калас, обвинение за кое се тврди дека е политички мотивирано....

Обновени 17 илјади објекти оштетени од Русите во регионот на Кијив

0
Речиси 17 илјади  оштетени објекти од руските напаѓачи веќе се обновени во регионот на Кијив, напиша во своја објава на Фејсбук,  Руслан...

Руските пропагандисти со дип фејк манипулација во обид да го „бустираат“...

0
Руските пропагандистите продолжуваат да го „бустираат“ наративот за наводниот конфликт меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и врховниот командант на вооружените сили на Украина,...

Руските војници убиле тричлено украинско семејство во окупираната Кремина

0
Војниците на руските окупациски сили убиле украински цивили во окупираната Кремина (Луганска област, источна Украина), пренесува Еуромајдан прес повикувајќи се на објава...

1.213 украински деца повредени како последица од целосната инвазија на Русија

0
Руските инвазивни сили досега убиле 521 дете, а повредиле 1.213 деца низ Украина, соопшти Украинското државно обвинителство, пренесува Укринформ. „Околу...

Руските пропагандисти со хиперпродукција на лажни вести и видеа во обид...

0
Руските пропагандисти не престануваат со хиперпродукција на лажни вести и видеа во обидите да го дискредитира украинскиот воен персонал и нивните семејства. ...

Залужни го потврди уништувањето на два руски авиони над Азовското Море

0
Украинските воздухопловни сили ги уништија руските авиони за рано предупредување и контрола А-50 и воздушното командно место Ил-22 и авионите за електронско разузнавање,...