fbpx

таг: руската

Зеленски: Колку повеќе оружје добиеме, толку побрзо ќе се ослободиме

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека руската инвазија е еднаква на агресија врз цела...

Меркел ја осуди инвазијата врз Украина во првото интервју откако е...

0
Руската инвазија врз Украина е „брутален напад кој ги игнорира човековите права и нема никакво...

100-те дена руска инвазија на Украина го потресе светот

0
100 дена од руската окупација на Украина, на главниот плоштад во Киев продолжуваат да стојат...

Рускиот гигант „Газпром“ ја прекина испораката на гас за Холандија

0
Руската компанија „Газпром“ од денеска ја прекинува испораката на гас во холандската „Гас тера“, откако...

Денеска се навршија три месеци од војната во Украина

0
Додека Украина одбележува три месеци од почетокот на руската агресија, жителите на главниот град Киев им дадоа почит на оние кои...

Финска и Шведска пред портите на НАТО: Деликатни разговори во Берлин

0
Во фокусот на министерскиот состанокот на НАТО ќе бидат руската инвазија врз Украина и можниот брз прием на Финска и на...

Парада во Москва, што се случи со демонстрацијата на воздухопловните сили?

0
Руската новинска агенција ТАСС објави дека делот од воената парада во Москва, што се однесува...

Фон Дер Лајен: Путин треба да ја плати цената за бруталната...

0
Европската Унија целосно ќе се откаже од руската сурова нафта и рафинирани производи до крајот на годината, изјави претседателката на Европската...

Руски напад во Одеса, загина 13 годишно момче

0
Руската војска бомбардирала фабрика за челик во Мариупол, каде се вели дека се заробени повеќе...

Словачка ќе бара ослободување од ембарго на ЕУ за руската нафта

0
ловачка ќе бара ослободување од какво било ембарго на руската нафта договорено од Европската унија...