таг: Румен

Радев: Набргу ќе се знае дали ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска ќе работат...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев вели дека набргу ќе биде јасно дали новоизбраната претседателка...

Радев ја свика првата седница на новиот парламентарен состав во Бугарија

0
Бугарскиот претседател Румен Радев за в среда (12 април 2023) во 10 часот ја свика првата седница на новото 49. Народно...

Радев ќе го врачи третиот мандат на „БСП за Бугарија“ за...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ќе и го додели мандатот за состав на нова влада...

Радев ќе им даде мандат за влада на „Продолжуваме со промената“

0
Бугарскиот претседател Румен Радев на 3 јануари ќе го врачи вториот мандат за формирање влада...

Радев в понеделник ќе го врачи првиот мандат на ГЕРБ-СДС

0
Претседателот на Бугарија, Румен Радев в понеделник во 10 часот по локално време ќе и...

Радев: Нападот на клубот во Охрид е апсолутно неприфатлив чин

0
Претседателот на Бугарија Румен Радев го окарактеризира нападот врз клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид како апсолутно неприфатлив чин на агресија,...

Радев: Првата седница на новоизбраниот бугарски парламент ќе биде на 19...

0
Претседателот на Бугарија Румен Радев соопшти дека ќе ја свика првата седница на новоизбраното 48. Народно собрание на 19 октомври 2022...

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во...

0
Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека Бугарија е главен извозник на електрична енергија во регионот и дека е подготвена да...

Бугарскиот претседател ги заврши консултациите пред да го додели мандатот за...

0
Претседателот на Бугарија Румен Радев ги заврши консултациите со партиите во Националното собрание, откако минатата...

Обвинувањата во бугарскиот државен врв

0
Бугарските власти и денеска продолжија со меѓусебни обвинувања. Претседателот Румен Радев го обвини премиерот дека досега не успеал да подготви бугарски...