таг: родена

Најстарата личност во светот го прослави својот 119. роденден

0
Кане Танака, родена во 1903 година, го прослави својот 119-ти роденден во Јапонија, продолжувајќи го својот рекорд...

Според Календарот на МПЦ утре се празнуваат овие светители

0
Преподобна Меланија Римјанка Родена е во Рим од благочестиви и многу имотни родители. Родителите ја присилија да стапи во брак со некој...

Утре се празнува Светата маченичка Параскева (Петка)

0
Светата маченичка Параскева (Петка) Родена е во градот Иконија од родители богати и христољубиви. По смртта на своите родители како девојка почна...

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Преподобна Пелагија Покајана грешничка. Родена е како незнабошка во Антиохија. Од Бога имаше голем дар на телесна убавина, а ја употребуваше за...

Се празнува Св. првомаченичка рамноапостолна Текла

0
Родена е во Иконија, Мала Азија, од незнабожечки родители. Современичка е на апостолите. Значи живеела во првиот век по Христа. Исто така,...

Според Календарот на МПЦ: Утре се празнуваат овие светители

0
Светата првомаченичка Текла рамноапостолна Родена е во Иконија, од родители прочуени, но незнабожци. Како осумнаесетгодишна девојка била верена за некое момче во...

Некогаш и сега: Поранешната сопруга на Доналд Трамп го слави својот...

0
Ивана Трамп, родена како Ивана Марија Зелничкова, американско-чешка деловна жена и поранешен модел, најпозната како прва сопруга на Доналд Трамп, утре ќе...

Првиот супермодел, Марион Морхауз: Индијанско потекло, топли, кафени очи и остри...

0
Манекенката Марион Морхауз, родена во 1906 година популарноста ја стекнала на крајот на 20-те години од минатиот век. Денес таа...