таг: регион

Руски стратешки авион Ил-76 се урна во регион Белгород

0
Стратешки авион Ил-76 се урна во рускиот регион Белгород. Инцидентот првично беше пријавен од руските Телеграм канали, а подоцна потврден од изворот...

Грипот зама замав: Во штипскиот регион за 23 дена регистрирани 195...

0
Во штипскиот регион од октомври 2023 година до денеска се регистрирани околу 300 клинички пријавени случаи, слични на грип, изјави денеска за МИА,...

Кула: Првин признавање на Косово, па фромирање на заедница на српски...

0
Србија не е закана само за Косово, туку и за целиот регион на Западен Балкан, смета експертот за безбедност, Илир Кула....

Во тек се жестоки борби во источниот украински регион Доњецк

0
Украинските војници користат самоодна артилерија во украинскиот регион Харков, додека руската војска продолжува да го гранатира вториот по големина град во...

Зеленски нареди задолжителна евакуација на Доњецк

0
Украинската влада нареди задолжителна евакуација на Доњецк, источниот регион кој е место на жестоки борби...

Разорни пожари во Франција, евакуирани повеќе од 16 000 жители

0
Властите во Жиронд, популарен туристички регион во Франција, ги евакуираа туристите . Пожарите се проширија...

Русија обвинува за фатални експлозии во Белгород

0
Гувернерот на рускиот регион Белгород, кој се граничи со Украина во близина на градот Харков, изјави дека најмалку три лица се...

Повеќе од 100 цивили биле убиени во регионот Суми

0
Повеќе од 100 цивили се убиени во североисточниот регион Суми, тврди регионалниот гувернер Дмитро Живицки....

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте бројот на...

0
Европа е единствениот регион во светот каде што расте бројот на заразени со коронавирус, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО). Во неделниот...

Климатолозите со црни предвидувања за Балканот: Климата ќе биде уште полоша

0
Климатските промени во нашиот регион ќе предизвикаат уште повисоки температури, суши, поплави, но и спротивни екстреми, предупредуваат климатолозите. Многу делови од светот...