таг: региони

Западот не ја признава руската анексија на Донбас, Херсон и Запорожје

0
Соопштението на рускиот претседател Владимир Путин дека четири региони на Украина сега веќе се дел од Русија беше остро осудена од...

Русија анектираше 90.000 км2 украинска територија

0
Рускиот претседател Владимир Путин објави анексија на четирите региони на Украина кои сочинуваат околу 20 отсто од територијата на оваа земја....

Во Москва церемонија за припојување на четирите украински региони

0
Кремљ најави дека денеска формално ќе анектира четири региони на Украина, додека Западот ги интензивира...

Топлотен бран ја зафати Англија, се очекуваат рекордни температури

0
Јужните и источните региони на Англија, вклучително и главниот град Лондон, се зафатени од топлотен...

Украина бара евакуација на населението

0
Украинските власти продолжија да го повикуваат населението во источните региони да замине што е можно поскоро, бидејќи според Украинската Армија, руските...

Руските сили ги интензивираа нападите во Луганск и Доњецк

0
Руските напади се засилија во источните региони на Украина. Властите во Луганск соопштија дека во последните 24 часа биле извршени 35...

Украина потопи руски воен брод, а Русија освои уште еден град

0
Руските сили продолжија да напаѓаат некои региони на Украина, гаѓајќи и воени и цивилни цели, врз основа на податоците од Генералштабот...

Во Украина борби со помал интензитет од последните два дена

0
Во многу региони на Украина се одвиваат борби, но со помал интензитет во споредба со последните два дена. На социјалните мрежи,...

Руските напади не ги поштедија цивилите

0
Руските напади во некои региони на Украина направија пустош. Таква е ситуацијата во регионите под...

Пожарите предизвикуваат „главоболки“ за многу земји во регионот и во Европа

0
Последните денови пожари се проширија во некои региони во Косово. Како резултат, евидентирана е една жртва во селото Новосела во Малишева. Според изјавите...