fbpx

таг: растение

Ја нарекуваат ангелска билка: Ја открил Архангел Михаил, а се верува...

0
Во народната медицина ова растение се смета како лек за се. Ангелика се користи и како лек, но и како храна и како...

Ова цвеќе дома заменува десетина антибиотици

0
Каланхоето е лековито растение, чии својства се користат кога растението ќе достигне 40-60 сантиметри и кога долната страна ќе стане густа. Растението...

Многубројни добробити ви носи копривата

0
Во ова растение има големо количество калциум, магнезиум, железо, калиум и витамин А и Ц. Тоа што е богата со железо, ја прави...

Рузмарин – моќна билка која може да биде вашиот лек за...

0
Рузмарин (Rosmarinus officinalis) е ароматично растение кое се сретнува на Медитеранот, во САД и Мексико. Рузмаринот е совршено растение кое треба да го имате...

ЦВЕКЛОТО Е ИЗВОР НА ЗДРАВЈЕ! Го регулира крвниот притисок, го намалува...

0
Цвеклото е двегодишно коренестоо растение, со црвен вретеновиден корен и темно зелени лисја со црвени вени. Тоа е една од најкорисните и најлековити...

Ако вашиот балкон е постојано на сонце, ова е идеално растение...

0
Ова растение лесно ќе го забележите – се карактеризира со  големи цветови чии ливчиња претставуваат симпатична комбинација од неколку бои. ...

Лавандата маѓепсува со својот мирис и изглед: Еве неколку корисни совети...

0
Лавандата е медитеранско растение со волшебен мирис и прекрасни пурпурни цвеќиња кое на секоја градина ќе ѝ даде посебен шмек. ...