fbpx

таг: Радев

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во...

0
Претседателот на Бугарија Румен Радев изјави дека Бугарија е главен извозник на електрична енергија во регионот и дека е подготвена да...

Бугарскиот претседател ги заврши консултациите пред да го додели мандатот за...

0
Претседателот на Бугарија Румен Радев ги заврши консултациите со партиите во Националното собрание, откако минатата...

Обвинувањата во бугарскиот државен врв

0
Бугарските власти и денеска продолжија со меѓусебни обвинувања. Претседателот Румен Радев го обвини премиерот дека досега не успеал да подготви бугарски...

Радев: Владата и пратениците да не ја заборават својата голема одговорност

0
Бугарскиот претседател Румен Радев рече дека ситуацијата во земјата бара политичките сили во парламентот да не дозволат противречностите меѓу нив да...

Телефонски разговор Радев-Макрон

0
Претседателот на Бугарија, Румен Радев телефонски разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон, соопшти прес-службата на бугарскиот претседател. Во фокус...

Радев: Северна Македонија во ЕУ не може да се случи без...

0
Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ не може да...

Радев: Секоја отстапка од Владата ќе предизвика криза

0
Бугарскиот претседател Румен Радев го предупреди  премиерот Кирил Петков да се придржува до Декларацијата со условите на Софија, во дијалогот со...

Телефонски разговор Радев – Пич: Во фокусот на разговорите европската перспектива...

0
Претседателот на Бугарија, Румен Радев денеска имаше телефонски разговор со специјалниот пратеник на Велика Британија...

Петков и Радев излегуваат од изолација

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков и претседателот Румен Радев денеска излегуваат од изолација, откатко и двајцата...

Каде доби Радев, а каде Герџиков – Еве како гласаа бугарските...

0
Актуелниот бугарски претседател Румен Радев во вториот круг освои повеќе гласови во Скопје, Кавадарци, Битола,...