таг: прогласи

Зеленски на почеток на пристапните преговори на Украина со ЕУ: Денес...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денес преку објава на Х го прогласи овој ден за историски за земјата бидејќи од денеска Украина преминува...

Малави прогласи состојба на катастрофа поради суша

0
Источноафриканската земја Малави прогласи состојба на катастрофа поради големата суша што зафати голем дел од земјата. Претседателот на Малави, Лазарус Чаквера побарал...

Во Чиле прогласена дводневна жалост поради жртвите во пожарите

0
Чилеанскиот претседател Габриел Борич од денеска прогласи дводневна национална жалост во спомен на жртвите од шумските пожари во регионот Валпараисо во...

Републиканскиот комитет ја повлече резолуцијата со која го прогласува Трамп за...

0
Републиканскиот национален комитет  ја повлече својата резолуција да го прогласи Доналд Трамп за партиски претседателски кандидат за 2024 година, неколку часа откако поранешниот...

Осуден командант на затворот „Изолација“ во Донецк, каде што се мачат...

0
Судот го прогласи за виновен Денис Куликовски, командант на затворот „Изолација“ во Донецк, каде што незаконски се приведуваат и мачат украински цивилни и...

СЗО прогласи голема епидемија на мајмунски сипаници во Конго

0
Светската здравствена организација (СЗО) прогласи голема епидемија на Мпокс (порано позната како мајмунска сипаница) во Демократска Република Конго и во делови од светот....

Романија прогласи епидемија на мали сипаници

0
Романското Министерство за здравство прогласи епидемија на сипаници на национално ниво поради алармантно...

Како Мараја Кери стана „Кралица на Божиќ“?

0
реклама Мараја Кери се прогласи за кралица на Божиќ благодарение на еден глобално популарен сингл,...

Мичиген го прогласи септември 2023 за месец на македонската култура во...

0
Гувернерката на Мичиген Гречен Витмер го прогласи септември оваа година за месец на македонско-американското наследство. Витмер вели дека е важно...

Диерон Фокс, најдобар играч во неизвесните завршници

0
НБА го прогласи бекот на Сакраменто Кингс, Диерон Фокс за најдобар играч во неизвесните завршници....