таг: пристигна

Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 за неговото историско обраќање

0
Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 што се одржува во јужното италијанско одморалиште Борго Ењација. Тој е прв поглавар на Римокатоличката црква...

Блинкен ги повика арапските држави да извршат притисок врз Хамас да...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој денеска пристигна во Каиро, од каде ја почна новата турнеја низ Блискиот Исток, ги повика земјите од...

Макрон пристигна во Нова Каледонија, најави останување на полициските сили

0
Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Нова Каледонија, француска прекуморска територија погодена од насилни протести, каде што најави дека 3.000 француски полицајци ќе...

Бербок од Кијив ги повика сојузниците за поголема поддршка за заштита...

0
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок пристигна изутринава во Кијив и повика за поголема меѓународна поддршка за заштита на небото на Украина...

Мицотакис: Без почитување на Преспанскиот, патот кон ЕУ останува затворен

0
Пристигна одговор од официјална Атина по вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека има право да ја нарекува земјата...

Блинкен пристигнува во Кијив за да ја покаже солидарноста на САД...

0
Американскиот државен секретар Антони Блинкен во вторникот пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот...

Блинкен во посета на Саудиска Арабија, Јордан и Израел

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен пристигна во Ријад како дел од посетата на регионот. Блинкен од денеска до среда ќе ги посети...

Шпански брод со хуманитарна помош стигна до брегот на Газа

0
Шпанскиот хуманитарен брод „Оупен Армс“ (Open Arms) денеска пристигна во близина на брегот на Газа. Бродот носи 200 тони храна која очајно...

Зеленски: Денес во Тирана ќе се сретнам со бескомпромисниот пријател на...

0
Претседателот на Украина Володимир Зеленски, кој доцна синоќа пристигна во Тирана, главниот град на Албанија, ќе учествува на Самитот Украина-Југоисточна Европа и ќе...

Принцот Хари пристигна во Лондон по веста за болеста на неговиот...

0
реклама Принцот Хари денеска пристигна во Лондон за да го посети својот татко, кралот Чарлс...