таг: признавање

Курти: Договорот е де факто признавање од Србија

0
„Де факто“ признавање на Косово од Србија. Вака косовскиот премиер Албин Курти го оценува непотпишаниот договор во Охрид за што го...

Вучиќ: Ние не сакаме взаемно признавање со Косово

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека меѓусебното признавање на Србија и Косово е желба на ЕУ, но не и на Србија....

Хуманитарното прашање во фокусот на средбата меѓу талибанците и ЕУ

0
Прашањето за признавање на новата власт во Авганистан предводена од Талибанците е минимизирана, а фокусот...

Вучиќ: Сакаат да го признаеме Косово и да завршиме како Заев...

0
За евентуално признавање на Косово, српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека не сака да завршат како македонскиот премиер Зоран Заев со Преспанскиот договор...