fbpx

таг: претставник

Борел: ЕУ размислува за нови санкции против Русија

0
Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија Жозеп Борел, доцна синоќа во...

САД: Русија наскоро планира напади врз инфраструктурата на Украина

0
Американски официјален претставник предупреди дека Русија планира наскоро да изврши нови напади врз цивилната инфраструктура...

Курти и Вучиќ единствено се договорија повторно да се сретнат

0
Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека Косово и Србија не постигнале договор за...

Во Брисел неформална вечера за лидерите на Западен Балкан

0
Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Жозеп Борел вечер во Брисел организира...

По дипломатските тензии, Баербок ја посети Украина

0
Министерката за надворешни работи Аналена Баербок е првиот германски официјален претставник што ја посети Украина по руската инвазија.  Таа рече дека...

Борел предлага да се запленат руските девизни резерви и да се...

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел рече дека земјите на...

ЕУ нема да ѝ даде борбени авиони на Украина

0
Иако високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека некои земји-членки на ЕУ се...

Руски дипломат: Нема да извршиме инвазија врз Украина доколку не сме...

0
Постојаниот претставник на Русија во Европската Унија, Владимир Чижов, изјави дека Руската Федерација нема да...

Каква приказна се „крие“ зад македонската евровизиска песна?

0
Овогодинешниот македонски претставник на Македонија, Андреа Коевска гостува денеска во емисијата „Urban Late Morning“ на ТВ21. Коевска вели дека и е многу...

Победнички старт на Еурофарм Пелистер во СЕХА лигата

0
Македонскиот ракометен претставник во СЕХА лигата, Еурофарм Пелистер имаше победнички старт на новата сезона откако со 25-23 го победи Партизан на негов терен....