таг: Премиерот

Хрватскиот Сабор ќе расправа за отповикување на премиерот Пленковиќ

0
Хрватскиот Сабор денеска ќе расправа за отповикување на премиерот Андреј Пленковиќ на предлог...

Хрватскиот Парламент в четврток ќе расправа за импичмент на Пленковиќ

0
Хрватскиот Парламент в четврток ќе расправа за импичмент на премиерот Андреј Пленковиќ, првпат откако тој...

Ковачевски со Бесими синоќа договарал како им се исплатат платите на...

0
Премиерот Димитар Ковачевски синоќа доцна навечер разговарал со министерот за финансии  Фатмир Бесими да се изнајде начин како да им се исплатат платите...

Бугарскиот амбасадор вратен во Софија, утре седница на бугарскиот Парламент

0
Премиерот Димитар Ковачевски, коментирајќи го инцидентот во Охрид кажа дека не оправдува насилство од било каков тип и ќе се спротивстави...

Косово официјално ја поднесе апликацијата за членство во ЕУ

0
Косово официјално ја поднесе апликацијата за членство во ЕУ. Премиерот Албин Курти тоа го стори...

Рама е избран за потпретседател на Социјалистичката интернационала, претседател стана Санчез

0
Премиерот на Албанија, воедно и претседател на Социјалистичката партија, Еди Рама е избран...

Османи и Курти: Косово и Албанија треба да бидат поедногласни

0
Претседателката на Косово Вјоса Османи и премиерот Албин Курти на синоќешниот прием по повод Денот...

Осуда од македонските и бугарските власти за инцидентот во клубот во...

0
Скопје и Софија го осудија инцидентот во Охрид. Премиерот Димитар Ковачевски повтори дека називите на клубовите будат негативни чувства кај граѓаните,...

Од Флорида ќе лансираат сателити за Албанија

0
По потпишувањето на договорот од 6 милиони долари, премиерот Еди Рама најави дека двата сателита...

Рама: се согласувам со Курти дека Србија треба да го признае...

0
Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека апсолутно се согласува со премиерот на Косово, Албин...