таг: премиерка

Осуди за нападот на данската премиерка на плоштад во Копенхаген

0
Лидерите остро го осудија нападот врз данската премиерка Мете Фредериксен на централниот плоштад во Копенхаген, што дополнително го зголеми алармантниот бран на политичко...

Зардари положи заклетва за вториот претседателски мандат

0
Асиф Али Зардари, вдовецот на поранешната пакистанска премиерка Беназир Буто, денеска положи заклетва како 14-ти претседател на Пакистан. На церемонијата во...

Данска испраќа на Украина помош во вредност од 247 милиони долари,...

0
Данската премиерка Мете Фредериксен денеска изјави дека официјален Копенхаген ќе испрати нов пакет воена помош за Украина во вредност од 247 милиони долари....

Се омажи поранешната премиерка на Нов Зеланд

0
реклама Поранешната премиерка на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн во саботата на приватна церемонија се...

Француската премиерка Елизабет Борн поднесе оставка по помалку од две години...

0
Француската премиерка Елизабет Борн денеска поднесе оставка, што ја прифати претседателот Емануел Макрон, кој и се заблагодари за нејзината „примерна“ работа во „службата...

Италијанската премиерка Мелони го увери Зеленски дека ќе продолжи поддршката од...

0
Италијанската премиерка Џорџа Мелони го увери украинскиот претседател Володимир Зеленски дека ќе продолжи поддршката од Г7 за Украина, јави ДПА. Според италијанските...

Војната во Украина покажа дека Европа „не е доволно силна“, оценува...

0
Финската премиерка Сана Марин денеска даде, како што рече, „брутално искрена“ проценка за...

Франција им оддаде почит на жртвите од терористичките напади од 13...

0
Француската премиерка Елизабет Борн денеска им оддаде почит на жртвите од нападите на 13 ноември 2015 година, со едноминутно молчење на...

Многу врева за ништо – Сана Марин и типично „финскиот“ скандал

0
Уште еднаш, финската премиерка Сана Марин заврши на меѓународните насловни страници. Но овој пат беше поради видео од приватна забава на...

Финска и Шведска утре ќе разговараат со Ердоган за членството во...

0
Финскиот претседател Саули Нинисто и шведската премиерка Магдалена Андерсон утре ќе разговараат со турскиот претседател...