таг: прекуморска

Повторно отворен аеродромот во Нова Каледонија

0
Главниот аеродром на француската прекуморска територија Нова Каледонија повторно ќе биде отворен за сообраќај откако беше затворен еден месец поради големите судири меѓу...

Макрон пристигна во Нова Каледонија, најави останување на полициските сили

0
Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во Нова Каледонија, француска прекуморска територија погодена од насилни протести, каде што најави дека 3.000 француски полицајци ќе...

Голема прослава на југот на Европа: „Го вакциниравме целото население, животот...

0
Малата британска прекуморска територија Гибралтар е прва во светот која ги вакцинирала против коронавирус сите возрасни лица...