таг: првпат

Пештера откриена на Месечината

0
Научниците првпат открија пештера на Месечината, длабока е најмалку 100 метри и може да биде идеално место за изградба на постојана база, според...

Единство и посветеност: Како француската левичарска коалиција го возврати ударот

0
ЏАБИР ДЕРАЛА Историски избори во Франција. За првпат по владеењето на марионетската влада за време на нацистичката...

Шпанскиот суд првпат амнестираше каталонски сепаратисти, меѓу нив и Пуџдемон

0
Шпанскиот суд првпат ги амнестираше каталонските сепаратисти, меѓу кои и регионалниот министер на поранешната каталонска влада Мигел Буч, како и лидерот на сепаратистите...

Бајден вели дека САД се „посветени“ на безбедноста на Израел и...

0
Американскиот претседател Џо Бајден за првпат јавно се осврна на нападот на Иран против Израел во текот на викендот, велејќи дека останува фокусиран...

Израел првпат ја употреби морската верзија на системот за воздушна одбрана...

0
Израел по првпат ја искористи морската верзија на својот систем за противвоздушна одбрана Железна купола, соборувајќи беспилотно летало над Црвеното Море. Беспилотното...

Јавното објавување на претепаните осомничени терористи покажува до кој степен руското...

0
Рускиот претседател Владимир Путин за првпат призна дека „радикалните исламисти“ го извршиле нападот на концертната сала во близина на Москва, истовремено инсистирајќи дека...

Еди Рама зборува за туристичките комплекси на зетот на Трамп во...

0
Премиерот на Албанија Еди Рама за првпат проговори за проектот што го претстави...

Макрон го поддржа предлог законот за евтаназија

0
Францускиот претседател Емануел Макрон првпат изјави дека го поддржува новиот закон за евтаназија кој ќе овозможи „помош да се стави крај на животот“...

Советот за безбедност на ОН ќе ја одржи првата седница за...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации на 18 јули за првпат во својата...

Путин објави видео како шета низ освоениот Мариопол

0
За првпат од почетокот на војната рускиот претседател Владимир Путин ги посети окупираните...