таг: Православните

Денеска се слават два убави празници – Св. Трифун и Св....

0
Православните верници денеска го празнуваат Св. Трифун, заштитникот на лозјата и овошките На Св. Трифун, согласно обичаите и традицијата, се попрскуваат...

Православните верници го слават Богојавление – Водици

0
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован...

Богојавление-Водици: Што значи фаќањето на крстот?

0
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

0
Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу...

Утре внимавајте на празничната трпеза: 10 велигденски симболи кои треба да...

0
На Велигден православните верници се поздравуваат со: Христос воскресе! Навистина воскресе! Овој поздрав е вообичаено да се практикува до Спасовден. На велигденската...

За среќа и љубов цела година: Пред Велигден направете ги овие...

0
Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите верувале...

Почна Страстната седмица пред Велигден

0
За православните христијани денеска почна Страстната – Страдалната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден. Оваа недела,...

Вечерва се палат василичарските огнови и се крши лепчето со паричка...

0
Православните христијани кои се водат според Јулијански календар денес на 13 јануари  ја пречекуваат Православната или Старата нова година. Голем број македонски...

Утре се празнува Стара нова година, задутре Василица- ова никако не...

0
Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски...

Ни доаѓаат Стара Нова година и Василица- еве што треба да...

0
Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата Нова година. Голем број македонски...