таг: права

Русите ги егзекутираат тешко ранетите и невооружени украински заробеници во Авдиивка

0
Украинскиот парламентарен комесар за човекови права Дмитро Лубинец испрати писма до Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) и Обединетите нации за да ги...

ОБСЕ изрази жалење поради одбивањето на Белорусија да дозволи нејзини набљудувачи...

0
Највисокото трансатлантско набљудувачко тело за безбедност и човекови права го критикуваше одбивањето на Белорусија да и дозволи на групата да го следи парламентарното...

ЦИВИЛ ги осудува руската агресија и ракетниот терор против Украина и...

0
Како организација посветена на човековите права и слободи, ЦИВИЛ јасно, недвосмислено и најостро го осудува чинот на агресија и ракетниот ракетен терор кој...

ОН: Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

0
Канцеларијата на Обединетите нации за човекови права на окупираната палестинска територија соопшти дека Газа стана најопасното место во светот за новинарите и нивните...

Тирк: Ужасни настани се случија во Газа во изминатите 48 часа

0
Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации (ОН), Фолкер Тирк, изјави дека...

ОН: Неизбежни се болестите и гладот во Појасот Газа

0
Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека болеста...

Шпанска министерка: Нетанјаху е надвор од контрола, треба да биде изведен...

0
Шпанската министерка за социјални права и лидерка на Подемос, Јоне Белара, го коментираше конфликтот меѓу Израел и Хамас. „Нетанјаху, на...

ОН ги обвинуваат Израел и Хамас за кршење на меѓународното право

0
Високиот комесар на ОН за човекови права Фолкер Турк упати итен повик до сите земји кои имаат влијание да преземат чекори...

Дела целосно изработени со вештачка интелигенција не можат да бидат заштитени...

0
Авториските права постојат со јасна цел правно да ја заштитуваат интелектуалната сопственост на...

ООН: Околу 8500 цивили загинале во руската инвазија во Украина

0
Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН (ОХЦХР) денеска објави дека...