таг: потекнува

Билка која ќе ве направи поздрави: Како да изберете копар и...

0
Копарот, кој потекнува од средна Азија, покрај магдоносот е најчеста зачинска билка по пазарите. Ги содржи витамините А и Ц, фолна киселина,...

Се празнуваат Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава

0
Света Нина потекнува од благородничко кападокиско семејство. Од мала била воспитана во Христовиот дух. Подоцна отишла во Грузија, го покрстила грузиското царско семејство...

Задоволство или здравје? Ваш е изборот! Непосакуваните дејства предизвикани од пушење...

0
Наргиле потекнува од Персија, Индија, и има најмногу корисници во Турција и Тунис. Содржи тутун кој се комбинира со овошје или шеќер, па...