таг: понеделникот

Од Врховниот суд на САД побарано да го отфрли барањето за...

0
Специјалниот советник Џек Смит го повика Врховниот суд во понеделникот да ги отфрли тврдењата на поранешниот претседател Трамп за имунитет и да го...

Врховниот суд на САД ја отфрли пресудата од Колорадо и го...

0
Врховниот суд на САД во понеделникот едногласно застана на страната на поранешниот претседател Доналд Трамп, дозволувајќи му на републиканскиот претседателски фаворит за 2024...

ЕУ го поддржа користењето на замрзнатите руски средства како дел од...

0
Земјите-членки на ЕУ во понеделникот (29-ти јануари) едногласно се согласија да издвојат милијарди евра неочекувани профити од средствата на руската централна банка замрзнати...

Најмалку 320 пропалестински демонстранти уапсени откако го блокираа сообраќајот низ мостовите...

0
Најмалку 320 про-палестински демонстранти беа уапсени откако во понеделникот организираа демонстрација низ Њујорк, блокирајќи го сообраќајот на неколку мостови повеќе од два часа...

Италијанската опозиција бара истрага: Стотици екстремисти со фашистички поздрав во Рим

0
Опозициските политичари во Италија во понеделникот побараа владата, на чело со екстремно десничарската премиерка Џорџија Мелони, да објасни како дојде до тоа стотици...

Несреќа на градилиште во Хамбург, има загинати

0
Најмалку пет работници загинале во понеделникот во северниот германски град Хамбург кога се...

Ердоган до парламентот достави предлог за ратификација на кандидатурата на Шведска...

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот го достави до парламентот на ратификација...

Скок на цената на нафтата по избувнувањето на војната во Израел

0
На азиските берзи во понеделникот се тргуваше претпазливо, цените на нафтата силно пораснаа,...

ОН ја потврдија посветеноста на глобалните развојни цели до 2030 година

0
Сто деведесет и три земји-членки на Обединетите Нации во понеделникот усвоија декларација со...

Цената на нафтата е највисока во последните четири месеци

0
Цените на нафтата во понеделникот го достигнаа највисокото ниво од средината на април....