таг: помал

Вакцинираните имаат помал ризик од продолжен ковид, покажа британска студија

0
Вакцинираните имаат помал ризик да развијат продолжен ковид ако се заразат со коронавирус, покажа британската анализа. Експертите анализирале докази и податоци од...

Анализите покажуваат дека Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

0
Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на...

СЗО: Децата се во мал ризик, дајте им ги вакцините на...

0
Децата и адолесцентите се во помал ризик од добивање на тежок облик на Ковид-19, соопшти денеска Светска здравствена организација, при тоа упатувајќи апел...