таг: Полскиот

Туск: Полска ќе се вклучи во ПВО системот „Европски небесен штит“

0
Полскиот премиер Доналд Туск денеска изјави дека Полска мора да се приклучи на странските системи за противвоздушна одбрана, вклучувајќи го и проектот „Европски...

Дуда ги повика земјите од НАТО да го зголемат производството на...

0
Полскиот претседател Анджеј Дуда ги повика другите земји од НАТО да го зголемат производството на муниција за да ги одвратат потенцијалните напади од...

Туск по поразот на локалните избори: Не се жалете, туку фатете...

0
Полскиот премиер Доналд Туск го призна поразот по победата на опозициската партија на локалните избори изминатиот викенд, што се смета за прв тест...

Полска ја притиска Германија да ги испрати ракетите „Таурус“ во Украина

0
Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски денеска ја поддржа можноста Украина да добие крстосувачки ракети „Таурус“ и ја обвини Германија за двоумење...

Туск повторно го повика Претставничкиот дом на САД да гласа за...

0
Полскиот премиер Доналд Туск синоќа повторно го повика претседателот на Претставничкиот дом на САД да го предложи за гласање итно потребниот пакет помош...

Макрoн: Решени сме никогаш да не дозволиме Русија да победи и...

0
По неговиот состанок со германскиот канцелар Олаф Шолц и полскиот премиер Доналд Туск, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека трите земји остануваат „обединети...

Скандал ја попречи инаугурацијата на проевропскиот Туск: Екстремно десничарски пратеник ги...

0
Екстремно десничарски пратеник во полскиот парламент синоќа ги изгасна свеќите на менора што беше запалена за еврејскиот празник Ханука, создавајќи нарушување и скандал...

Полска доби нацрт-регулатива од ЕУ за продолжување на забраната за увоз...

0
Полскиот министер за земјоделство Роберт Телус вели дека добил нацрт-регулатива од Европската комисија...

Варшава побара од Берлин дозвола да ги достави своите тенкови Леопард...

0
Полскиот министер за одбрана денеска изјави дека побарал од Германија одобрение за Полска...

„Мерцедес“ ќе гради фабрика за електрични возила во Полска

0
„Мерцедес-Бенц“ планира во полскиот град Јавор да изгради фабрика за производство на лесни товарни возила придвижувани со двигатели исклучиво на елекричен погон. ...