таг: Полската

Трет украински камионџија почина на блокадата на полската граница

0
Трет украински камионџија почина на блокадата на полската граница, организирана од полските камионџии, јави украинската телевизија Суспилне. Цитирајќи официјален претставник на Украинската...

Полска ќе ги добие суспендираните средства од ЕУ

0
Полската влада во заминување објави дека Брисел ја одобрил првата исплата на средства...

Избори во Полска: Владејачката партија со најмногу гласови, но без мнозинство

0
Полската владејачка партија Право и правда (ПиС) освои најмногу места во Парламентот самостојно,...

ЕУ е против ограничување на слободната трговија со Украина

0
Потегот на Јарослав Качински, лидерот на полската владејачка партија и заменик премиер, беше...

Полска размислува за протерување на 45 руски дипломати

0
Полската разузнавачка служба денеска побарала од Министерството за надворешни работи во Варшава протерување на 45...

Полска одбива да го игра предизвикот со Русија

0
Поради руските напади во Украина, полската фудбалска репрезентација потврди дека нема да го игра натпреварот...

Шевченко преговара со полската репрезентација

0
Полската фудбалска федерација го обнови интересот за Андриј Шевченко, кој вчера доби отказ од тренерското место во Џенова. Полјаците веќе почнале преговори...

Левандовски шокиран од потегот на селекторот Соуса

0
Селекторот на полската репрезентација Паоло Соуса се најде на удар на тамошната јавност откако ја напушти репрезентацијата, а неговиот потег го шокира Роберт...

Објавена казната за Доналд Туск, возел „стотка“ во населено место!

0
Полската полиција денеска привремено му ја одзеде возачката дозвола на поранешниот висок функционер на Европската...

Полска привела 100 мигранти на границата

0
Полската војска денеска соопшти дека привела група од околу 100 мигранти кои во...