fbpx

таг: Петков

Бориславова: Петков наскоро нема да го посети Скопје

0
Бугарскиот премиерот Кирил Петков наскоро нема да го посети Скопје, изјави шефицата на Кабинетот на претседателот на Владата на Бугарија, Лена...

Петков: Продолжуваат разговорите меѓу двете влади

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат,...

Петков: Бугарија нема да подлегне на уцени и да го плаќа...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека неговата земја е подготвена за прекинот на испорака на...

Софија: Нема отстапки кон Мкаедонија, остануваме на државните позиции

0
Од партијата предводена од бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ги потврдија веќе познатите барања на Софија за деблокирање на евроинтегративниот процес...

Радев: Секоја отстапка од Владата ќе предизвика криза

0
Бугарскиот претседател Румен Радев го предупреди  премиерот Кирил Петков да се придржува до Декларацијата со условите на Софија, во дијалогот со...

Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков очекува брз напредок во разговорите со Македонија. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ тој сепак спомена дека...

(ВИДЕО) Граѓани го гаѓаа Петков со снежни топки

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков доживеа инцидент на одбележувањето на националниот празник по повод ослободувањето на...

Софија: Јанев пред разрешување од министер за одбрана, Петков побара негова...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков најави, пред денешната сдница на Владата во Софија, дека ќе побара оставка од министерот за одбрана, Стефан...

Бугарскиот премиер Петков прими делегација на македонски Бугари

0
Премиерот Кирил Петков на средба со организации и здруженија на Бугари во Северна Македонија рече...

Кирил Петков: Јас и Димитар нема да подлегнеме на провокации

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков во објава на својот Фејсбук профил објави дека никој нема да ги спречи него и македонскиот премиер...