таг: Парламент

Евробарометар: Граѓаните на ЕУ придаваат големо значење на европските избори и...

0
Мнозинството Европејци сметаат дека гласањето на изборите за Европскиот парламент е уште поважно во актуелната геополитичка ситуација, а се повеќе луѓе приоритет даваат...

Еврокомесарот Бретон иницира „Закон за нуклеарни технологии на ЕУ“

0
Откако Европскиот парламент усвои нов сет на закони поврзани со енергетскиот сектор и транзицијата на европскиот гасен пазар, еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери...

ЕУ го усвои Пактот за азил и миграција

0
По неколкугодишни преговори, Европскиот парламент усвои голема реформа за миграција и азил во рамки на ЕУ, пренесува Би-Би-Си. Европскиот Пакт...

ЕП ја поддржа визната либерализација за пасошите на Координативната управа на...

0
Комитетот за граѓански слободи, правда и внатрешни работи на Европскиот Парламент (ЛИБЕ) гласаше за визна либерализација за косовските граѓани кои поседуваат...

Комисиите за надворешни работи и за буџет на ЕП го поддржаа...

0
Комисиите за надворешни работи и за буџет на Европскиот парламент денеска на заедничка седница со 70 гласа „за“, шест „против“ и еден „воздржан“...

Постигнат договор за Планот за раст на ЕУ за Западен Балкан

0
Советот на Европската унија (ЕУ) и Европскиот парламент (ЕП) постигнаа договор за Планот...

Усогласен Механизмот за финансирање на Планот за раст на Западниот Балкан

0
Претседателството на Советот на ЕУ и претставници на Европскиот парламент постигнаа договор за Регулативата за формирање на Механизмот за реформи и раст на...

Судири меѓу Турците и Курдите во Брисел, има полесно повредени

0
Во близина на Европскиот парламент во Брисел денеска избиле судири меѓу Турците и Курдите, јавуваат локални медиуми. Демонстрациите беа овластени и повикани...

Фајненшл тајмс: ЕП ќе ја тужи ЕК поради нејзината одлука да...

0
Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината минатогодишна одлука да и дозволи на Унгарија пристап до милијарди евра кои и беа...

Европскиот парламент ќе ја тужи ЕК за одлуката да ги ослободи...

0
Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината одлука да ги ослободи средствата од ЕУ за Унгарија, дознава ДПА, пренесе МИА. ...