таг: Панел

Автономни автомобили наскоро ќе јуришаат низ Европа

0
Меѓународниот стручен панел при ОН за Европа прифати да ја покачи дозволената брзина за автономни автомобили во...

СЗО препорача два нови лека за терапија на Ковид пациенти

0
Панел на Светската здравствена организација (СЗО) препорача употреба на два лека, во обид да создаде нови опции за лекување на пациенти со Ковид-19...

СЗО го класифицираше новиот сој коронавирус како загрижувачки и високо пренослив

0
Советодавниот панел на Светската здравствена организација (СЗО) го класифицираше новиот вид на Ковид-19, откриен во Јужна Африка, како „загрижувачки“ и високо пренослив вирус...

Црвен аларм за човештвото, објавен значаен извештај за климатските промени

0
Меѓувладиниот панел за климатски промени (ИПЦЦ) објави значаен извештај, одобрен од делегатите од 195 земји. Оваа анализа е извршена по итна постапка, поради...

Се одобрува вакцината на Џонсон енд Џонсон?

0
Панел експертски советници од американската Управа за храна и лекови (ФДА) се очекува денеска да препорача одобрување на еднократната вакцина против Ковид-19 од...

Германија не ја препорачува вакцината на АстраЗенека кај лица постари од...

0
Експертскиот панел на германската влада за вакцинацијата препорача вакцината на АстраЗенека против коронавирусот, на почетокот, да им се дава само на лица на...

СЗО: Вакцината од Модерна во две дози на 28 дена, да...

0
Панел експерти од Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача вакцината против Ковид-19 од американскиот производител Модерна да се дава во две дози во...