таг: оцени

Чешкиот претседател Павел: Русија и нуди на Украина диктати, а не...

0
Претседателот на Чешката Република, Петр Павел оцени дека во моментов не е возможно да се преговара за мир во Украина бидејќи Русија се...

Валенса: Полска да не беше во НАТО сега ќе бевме во...

0
Поранешниот полски претседател Лех Валенса оцени дека Полска денеска би била во војна со Русија доколку не влезеше во НАТО. ...

Бајден побара од Конгресот да ја поддржи Украина и да го...

0
Американскиот претседател Џо Бајден синоќа оцени дека демократијата е загрозена и го нарече ставот на поранешниот претседател Доналд Трамп за НАТО неприфатлив, во...

Улф Кристерсон откако сите членки на Алијансата ја ратификуваа кандидатурата на...

0
Шведскиот премиер Улф Кристерсон оцени дека денеска е „историски ден“ за земјата, откако унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО, со...

Курти: Грција е најблиску до признавање на Косово

0
Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека од петте членки на Европската унија (ЕУ)...

Брнабиќ: Србија нема да учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана

0
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени како „срамна“ изјавата на портпаролот на Европската унија,...

Бајден: Твитер шири лаги низ целиот свет

0
Американскиот претседател Џо Бајден синоќа оцени дека Илон Маск ја купил платформата за социјални медиуми...

Фон дер Лајен: Руските напади на украинската цивилна инфраструктура се акти...

0
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ги оцени како воени злосторства руските напади на цивилната инфраструктура во Украина, особено...

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба на нуклеарно оружје

0
Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот претседател Владимир Путин одлучил да употреби нуклеарно оружје, јави денеска Си-Ен-Ен. ...

Киев ги критикува резултатите од референдумот во областите окупирани од Русија

0
Киев денеска оцени дека референдумите организирани од Москва за станување дел од Русија, одржани во...