fbpx

таг: отпад

Електронскиот отпад од 2021 година ќе тежи повеќе од Кинескиот ѕид

0
Електронскиот и електричниот отпад од 2021 година ќе тежи повеќе од 57 милиони тони. Ова е проценка...

СЗО: Пандемијата создаде огромна количина медицински отпад

0
Над 200.000 тони медицински отпад, од што голем дел пластичен, се акумулираше ширум светот како резултат на пандемијата на коронавирусот, соопшти денеска Светската...