таг: Општиот

Во Нигерија општ штрајк поради високата инфлација

0
Најмногубројната африканска држава, Нигерија денеска е парализирана поради општиот штрајк организиран поради растечката инфлацијата и падот на економијата. Според подартоците на Националното...

Франција обвинува за фаворизирање на англискиот јазик во ЕУ

0
Франција поднесе жалба против Европската Унија пред Општиот суд на ЕУ поради фаворизирање на англискиот пред останатите јазици, објави „Политико“, наведувајќи...

Лудило во Италија: Фудбалерите ќе играат со маски на терен?!

0
Општиот хаос што го предизвика новиот сој на коронавирус „омикрон“ во Италија се пренесе и на Серија А. Поради влошената епидемиолошка состојба беше...