fbpx

таг: олимписки

Олимписката шампионка Гоџa се повреди пред Игрите во Пекинг

0
Италијанката Софија Гоџа се повреди пред Зимските олимписки игри што ќе се одржат во Пекинг. На вчерашната трка во Кортина д’Ампецо во супервелеслалом...

Јамајка со три екипажи на ЗОИ во боб – санкање

0
Јамајка на претстојните Зимски олимписки игри (ЗОИ) за прв пат во својата историја ќе биде претставена со дури три екипажи во боб –...

ИОК може да ги ревидира правилата за прием на Олимпијадата на...

0
Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) работи на можноста за промена на антиепидемиските правила за спортистите кои неодамна закрепнала од коронавирусот да можат да учествуваат...

Влезниците за Олимпијадата во Пекинг нема да бидат пуштени во продажба

0
Влезниците за Зимските олимписки игри 2022 во Пекинг нема да бидат пуштени во продажба. Тоа го пренесува Ројтерс повикувајќи се на организацискиот комитет...

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030...

0
Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и јапонските претставници одржаа неформални разговори за да го одобрат Сапоро за главен град на Зимските олимписки игри во...

Георгиевски и Акиевска најдобри македонски спортисти за 2021

0
Сребрениот олимписки медал на таеквондистот Дејан Георгиевски му го донесе признанието „Најдобар македонски спортист за 2021 година“, а наградата во женска конкуренција ја...

Планови за величествено отворање на ЛОИ во Париз со 200 бродови...

0
Организацискиот комитет на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз 2024 го усвои проектот за церемонијата на свеченото отворање, која за прв пат во...

По САД и Австралија најави дипломатски бојкот на ЗОИ во Пекинг

0
Австралиски владини претставници нема да присуствуваат на Зимските олимписки игри следната година во Пекинг, изјави...

ФИФА греши ако мисли дека Мундијал на секои две години ќе...

0
Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет, го сподели своето мислење за идејата за одржување на Светското фудбалско првенство на секои две години....

Томас Бах: ФИФА греши ако мисли дека Мундијал на секои две...

0
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах го сподели своето мислење за идејата за одржување на Светското фудбалско првенство на секои две години....