таг: олимписки

Скопје организатор на Европски олимписки младински фестивал во 2025 година

0
Управниот одбор на Европските олимписки комитет (ЕОК) ја прифати кандидатурата на Македонскито Олимписки Комитет (МОК),...

Димевски со „реторички прашалник“ му одговори на Ристовски

0
Претседателот на Македонскиот Олимписки Комитет, Даниел Димевски, преку најголемата спортска институција ја продолжи конфронтацијата со...

Штафетата на олимпискиот оган пред ЗОИ ќе трае само три дена

0
Штафетата на олимпискиот факел за Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг ќе трае само три дена поради...

Тахли Жил победи во мешани двојки, иако беше заразена со коронавирус!?

0
Тахли Жил, влезе во хрониките на Зимските Олимписки игри Пекинг 2022. Таа нема освоено медали, но се...

Прво историско злато за Нов Зеланд на ЗОИ

0
Нов Зеланд за прв пат во историјата на Зимските олимписки игри освои златен медал. Сноубордерката Зои Садовски на својат земја и донесе најсјајно...

Првото злато на ЗОИ за Норвешка

0
Норвежанката Тересе Јохауг, на Зимските олимписки игри во Пекинг, го оствари најголемиот успех во кариерата. Јохауг победи на трката во скијатлон (7,5...

ЗОИ: Нови 45 позитивни случаи на коронавирусот

0
Организаторите на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг објавија дека на првиот официјален ден од натпреварувањето откриле 45 случаи на инфекции со новиот...

Проблеми на почетокот на ЗОИ 2022: Беа главни кандидати за медали,...

0
Трикратниот олимписки првак во нордиска комбинација, Германецот Ерик Френцел е позитивен на коронавирусот пред стартот на натпреварувачкиот дел на Зимските олимписки игри (ЗОИ2022)...

ВО ЖИВО: Следете го свеченото отворање на Зимските олимписки игри

0
Започна церемонијата на свеченото отворање на Зимските олимписки игри која се одржува на стадионот „Птичје гнездо“ на кој беше отворена и летната Олимпијада...

Инфантино нема да оди во Пекинг

0
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах, еден ден пред отворањето на Олимписките игри во Пекинг најави дека претседателот на ФИФА, Џани...