таг: обраќање

Зеленски од Делфи форумот: На Украина и се потребни борбени авиони,...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски во свое обраќање пред учесниците на Делфи економскиот форум, истакна дека на Украина и се потребни системи за противвоздушна...

Зеленски ги повика сите народи во светот да учествуваат на Глобалниот...

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во свое обраќање на третиот Самит за демократија ги повика сите народи во светот да учествуваат на Глобалниот...

Дир: Војната на Руската федерација не е само војна против Украина,...

0
Обраќање на Н.Е. Лариса Дир, Амбасадорка на Украина во РСМ, на конференцијата „Уукраина: Две години хероизам“, 26 февруари, 2024 година.  ...

Курти: Секој договор што ќе се потпише со Србија ќе биде...

0
Косовскиот премиер, Албин Курти во своето обраќање на крајот на годината изрази уверување дека „секој договор што ќе биде потпишан (во...

Рама: Да се зголеми бројот на НАТО силите во Косово

0
Премиерот на Албанија, Еди Рама, во своето обраќање на заедничката прес конференција по...

Вучиќ: Не можеме да го оправдаме убиството на полицаецот

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ во своето обраќање пред медиумите за терористичкиот напад на...

Путин: Постапките на лидерот на Вагнер се предавство и нож во...

0
Рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање до јавноста ги нарече постапките на лидерот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, предавство и...

Вучиќ: Ова е мојот последен мандат

0
Српскиот претседател Александар Вучиќ во своето годишно обраќање до граѓаните рече дека нивната земја е...

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се прададат

0
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во синоќешното обраќање до нацијата им вети на руските војници...

Зеленски ќе се обрати пред Советот за безбедност на ОН во...

0
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави оти денеска ќе има обраќање на итниот состанок пред Советот...