таг: областа

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

0
Молдавија потпиша партнерство со Европската унија во областа на безбедноста и одбраната, прва страна што склучила соодветен договор со унијата, изјави денеска шефот...

Украина ги одби обидите на Русија да ги пробие одбранбените линии...

0
Ситуацијата на фронтот во областа Лукјанци и Вовчанск во регионот Харкив останува тешка, но под контрола на Украина, вели Назар Волошин, портпарол на...

Во тек е брутален напад на Русите врз важен град во...

0
Градот Вовчанск во областа Харкив во моментов е под интензивни воздушни напади на руските воздухопловни сили, соопшти регионалниот шеф на воената администрација Олех...

Почна долгонајавуваната руска офанзива на Харкив, украинските сили имаат целосна контрола...

0
Според денешните извештаи, руските сили во Вовчанск во областа Харкив извршија напади врз украинските позиции, пренесува Ројтерс. Украинскиот претседател Володимир Зеленски...

Почна долгоочекуваната руска офанзива на Харкив

0
Според денешните извештаи, руските сили во Вовчанск во областа Харкив извршија напади врз украинските позиции, пренесува Ројтерс. Украинскиот претседател Володимир Зеленски...

Белата куќа ги осуди протестите во Колумбија каде студентите се забарикаридираа...

0
Џон Кирби, одговорен за комуникации во областа на националната безбедност, ја коментираше ситуацијата во Универзитетот Колумбија каде демонстрантите денеска се забарикаридираа во една...

Најмалку две лица загинаа при руско бомбардирање на Купијанск

0
Руски воени авиони го бомбардираа Купијанск во областа Харкив, при што загинаа двајца жители, меѓу кои и еден свештеник, додека една жена беше...

Орбан: Унгарија ќе потпише договор со Шведска од сферата на одбранбената...

0
Унгарија ќе потпише договор од областа на одбранбената индустрија со Шведска, соопшти унагрскиот премиер Виктор Орбан пред денешниот состанок во Будимпешта со неговиот...

Пристаништето кај Одеса повторно цел на руски напади

0
Руски беспилотни летала ја оштетиле пристанишната инфраструктура во областа Одеса, при што се...

ОН, СЕ и ОБСЕ: Криминализацијата на клеветата е спротивно на обврските...

0
„Овој чекор е против меѓународните обврски на БиХ во областа на човековите права...