таг: обвинителство

Матичната компанија на Фејсбук – Мета може да биде забранета во...

0
Руското државно обвинителство поднесе барање за назначување на Мета – матичната компанија на Фејсбук и Инстаграм – како „екстремистичка организација“ и забрана за...

Косовската влада понуди 20 000 евра за информација во врска со...

0
Одделението за тешки кривични дела при Основното обвинителство во Пеќ, соопшти дека обезбедила одредени информации,...

Јувентус под истрага за проневера од 50 милиони евра

0
Федералното обвинителство на Италија започна истрага против Јувентус, а првоосомничени се претседателот Андреа Ањели, неговиот заменик Павел Недвед и поранешниот спортски директор Фабио...

Обвинителството бара 30 години затвор за Дерек Шовин, полицаецот осуден за...

0
Државното обвинителство во Минесота побара 30-годишна затворска казна за поранешниот полицаец Дерек Шовин, кој беше осуден во април за убиството на Џорџ Флојд...

Руски шпион во германскиот Бундестаг?

0
Германското сојузно обвинителство покрена обвинение против германски државјанин кој е обвинет за шпионажа во корист на руската...

Руски шпион во германскиот Бундестаг?

0
Германското сојузно обвинителство покрена обвинение против германски државјанин кој е обвинет за шпионажа во корист на руската разузнавачка служба. Како што пренесува...

Предизвик на ТикТок кобен за 10-годишно девојче од Италија

0
Јавното обвинителство во Италија започна истрага поради смртта на 10-годишно девојче, кое учествувало во т.н. „игра на задушување“ на социјалната мрежа ТикТок. ...

Италија го блокираше ТикТок за дел од корисниците по смртта на...

0
Италијанското Обвинителство отвори истрага по несреќната смрт на 10-годишното девојче кое учествувало во предизвик на ТикТок, пишува „Гардијан“. ТикТок мора...

Пронајден мртов сведокот на Хаг против УЧК

0
Сведокот на Специјалното обвинителство во Хаг за воените злосторства на УЧК на Косово, Фадиј Сијевиќ е пронајден мртов во ридовите над езерото...