таг: Норвешкиот

Ингебригстен постави нов европски рекорд на 1.500 метри

0
Норвешкиот атлетичар Јакоб Ингебригстен го подобри сопствениот европски рекорд во дисциплината 1.500 метри. Новиот најдобар...

Изненадување во Квитфјел, првите 3 места за австриските скијачки

0
Австриските скијачки ги искористија променливите временски услови во норвешкиот ски-центар Квитфјел за да стигнат до...

Ски скокови, Гранеруд победник во Вилинген

0
Норвешкиот ски-скокач Халвор Егнер Гранеруд е победник на вечерашното натпреварување во Светскиот Куп во Вилинген, Германија. Третата...

Победи на Килде и Гоџиа на трките во Бивер Крик и...

0
Норвешкиот скијач Андре Омот Килде славеше и на спустот во американскиот скијачки центар Бивер Крик. Килде низ целта влезе со време од...

Манчестер Јунајтед го отпушти тренерот Солскјер

0
Норвешкиот стратег Оле Гунар Солскјер денеска очекувано доби отказ на местото тренер на Манчестер јунајтед, ден по високиот пораз на премиерлигашкото гостување против...

Каспер Руд е хитот на Мастерсот во Торино

0
Норвешкиот тенисер Каспер Руд денес се пласираше во полуфиналето на завршниот турнир во Торино откако го победи петтиот тенисер во светот Андреј...

Колштад полека го составува својот дрим-тим

0
Норвешкиот тим Колштад се очекува да биде новиот европски гигант. Малиот колектив од Скандинавија ќе прави супер-тим, во кој од 2023 година ќе...

Во Осло ќе биде објавено името на добитникот на Нобеловата награда...

0
Комитетот за мир, специјално избран од норвешкиот парламент, денеска во Осло ќе го објави името...

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта, добивал пари...

0
Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија „Фајзер“. Според...

Јунајтед на Солсјер му нуди нов договор

0
Норвешкиот стручњак Оле Гунар Солскјаер најверојатно ќе го предводи Манчестер Јунајтед дури и по летото 2022 година,...