таг: Новоизбраниот

Претседателски избори во Тајван: Соочување со реалноста по демократската прогресивна победа

0
Новоизбраниот тајвански претседател Вилијам Лаи (Лаи Чинг-те) од Демократската прогресивна партија (ДПП) и претседателот на Тајван, Цаи Ингвен, ја поздравија поддршката на...

Републиканците нема да поддржат помош за Украина и Израел во пакет

0
Новоизбраниот претседател на Претставничкиот дом на Соединетите Држави, Мајк Џонсон, изјави дека финансирањето...

Лапорта обезбеди финансиски гаранции за инвестиции во Барселона

0
Новоизбраниот претседател на Барселона, Жоан Лапорта обезбеди финансиски гаранции за инвестиција од 124,6 милиони евра во клубот,...

Шок за тимот на Бајден, САД немале стратегија за дистрибуција на...

0
Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден и неговите советници не наследуваат никаков план за дистрибуција на вакцини...

Нобична инаугурација во Вашингтон, 200.000 знамиња наместо луѓе во градот полн...

0
Инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД утре во Вашингтон ќе биде ден каков што не се памети – демократот Џо Бајден и неговата...

Лашет вети борба против непријателите на демократијата

0
Новоизбраниот лидер на Германската христијанско-демократска унија (ЦДУ), Армин Лашет, денеска вети дека ќе поведе дијалог со сите демократски партии во земјата и рече...

Бајден го доби својот нов официјален претседателски профил на Твитер

0
Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден го доби својот нов официјален претседателски профил на Твитер, но беше принуден да го активира со нула...

Саманта Пауер ќе ја раководи Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД)

0
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ја избра Саманта Пауер, поранешен амбасадор во Обединетите нации, за директор на американската Агенција за меѓународен развој (УСАИД)....

Бајден: Конгресот да си одлучи за импичмент за Трамп

0
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави денесска дека Конгрсот треба сам да одлучи за евентуална процедура за импичмент на актуелниот претседател на САД,...

„Политико“: Викторија Нуланд ќе биде потсекретар за политички работи на САД

0
Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден деновиве треба да ги објави имињата на повеќе носители на важни функции во неговиот...