таг: новогодишната

80 лица завршиле на Ургентниот центар во Скопје

0
Во текот на новогодишната ноќ во Ургентниот центар во Скопје биле извршени 80 прегледи, од кои четири сообраќајни незгоди и четири физички напади....

Зошто луѓето се бакнуваат на Нова Година? Овој омилен обичај датира...

0
Новогодишната ноќ е празнична сезона кога луѓето се собираат, се збогуваат со изминатата година и дочекуваат нови почетоци. За некои од нас тие...

Различни верувања и обичаи насекаде низ светот за Новата година да...

0
Новогодишната вечер е момент кога посакуваме уште поубави 365 дена на сите блиски. Но, секоја земја има различни обичаи и верувања со кои...

ФОТО: Украсена и подводната елка во Охридското езеро

0
Традиционално и оваа година блесна новогодишната подводна елка. Имено, нуркаите од Нуркачкиот центар АМФОРА од Охрид во Музејот на вода и оваа...

По новогодишната ноќ се враќа полицискиот час во Албанија

0
Албанските граѓани новогодишната ноќ ја минаа без полициски час, со собири на плоштадите, фамилијарни дружби...

Кобајаши победник на вториот натпревар од турнејата „Четири скокалници“

0
Јапонецот Рјоју Кобајаши е победник на денешните ски-скокови од новогодишната турнеја „Четири скокалници“. По триумфот во Оберстфорд остварен пред три дена, Кобајаши...

ВИДЕО: Француската полиција растури пеколна рејв журка: Толпата возврати со шишиња...

0
За време на новогодишната ноќ, во Франција беше организирана масовна илегална рејв забава на која присуствуваа илјадници луѓе. Забавата беше...

Десет лица заглавиле на токсикологија, најмладиот пациен имал 16 години

0
Во текот на новогодишната ноќ на Клиниката за токсикологија завршиле десет лица, информираше директорот на Универзитетската клиника за токсикологија Ридван Бајрами. Од...