таг: Нигерија

Претседателски и парламентарни избори во Нигерија

0
Во Нигерија денеска се одржуваат парламентарни и претседателски избори. Нигеријците треба да изберат наследник на претседателот Мухамаду Бухари. Главните кандидати на...

Се судрија автобус и камион во Нигерија, загинаа 16 лица

0
Шеснаесет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Лагос, Нигерија. Advertisements ...

Гутереш: Кризата за храна не може да се реши без украинското...

0
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави денеска во Нигерија дека проблемот со глобалната безбедност...

Првиот случај на омикрон откриен во Нигерија неколку недели пред предупредувањето...

0
Нигерија ја откри првата инфекција со нов вид на коронавирус омикрон, од примерокот земен во октомври, неколку недели пред Јужна Африка да го...

„Омикрон“ бил присутен во Нигерија уште во октомври

0
Во Нигерија е потврден првиот случај на сојот Омикрон на коронавирусот кај двајца патници кои...