таг: Непал

Непал го забрани „Тик-ток“

0
Властите во Непал објавија дека ја забраниле употребата на апликацијата во земјата бидејќи, според нив, „ги нарушува социјалната хармонија и семејните структури“. ...

Пронајдена црната кутија од местото на кое се урна авионот во...

0
Еден ден по падот на патничкиот авион во Непал, надлежните спасувачки екипи ја пронајдоа црната кутија од авионот, која ги содржи...

Се урна авион со 72 патници во Непал

0
Авион со 72 патници се урна денеска во западен Непал, соопштија властите. Несреќата се...

48-годишна жена по 10-ти пат се искачи на Монт Еверест

0
Шерпаска од Непал го собори сопствениот рекорд како најуспешна жена планинарка која се искачила на Монт Еверест. Оваа 48-годишничка денеска по 10-ти пат...

Коронавирусот ја „проголта“ оваа држава: Нема кислород, не знаат што со...

0
Лекарите во Непал, држава која се граничи со Индија и која се соочува со тешка епидемиолошка ситуација, предупредија дека кризата би можела да...

Ситуацијата со коронавирусот во Непал е безнадежна

0
Непал се соочува со смртоносен бран на епидемијата на коронавирусот, а ситуацијата е слична како во Индија, надвор од контрола, бидејќи бројот на...

Алпинисти за прв пат во историјата во зима го освоија „К2“...

0
Десетмина алпинисти од Непал само што влегоа во историјата на планинарењето, откако денеска го искачија на 8.611 метри надморска височина и го...