fbpx

таг: независност

На денешен ден – 1 април

0
1572.- Холанѓаните почнале војна за независност од Шпанија. 1697.- Роден е францускиот писател Опат Прево, познат по романот „Манон Леско“, според...

Џонсон: Шкотска треба да почека до следната генерација за ново гласање

0
Нов референдум за независност на Шкотска треба да се спроведува еднаш во генерација, изјави британскиот премиер Борис Џонсон, откако шкотската лидерка ги...