fbpx

таг: независноста

Брнз: САД игра значајна улога за Украина

0
На плоштадот во Скопје беше одбележана 31-годишнината од независноста на Украина, која се соочува со руската инвазија. Странски амбасадори со украински...

Украина го одбележува Денот на независноста додека борбите продолжуваат

0
Украина денеска одбележува 31 година од независноста од Советскиот Сојуз, додека продолжува да се бори...

ВО ЖИВО – Морничав звук на сирените! Вака е во моментов...

0
Видео снимки во живо од плоштадот на независноста во Киев. Се забележува дека движење низ...

Ердоган кажа што мисли за потегот на Владимир Путин

0
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека признавањето на независноста на самопрогласените Донечка и Луганска...

Косово денеска ја одбележува 14-годишнината од своето државјанство

0
Манифестациите за одбележување на 14-годишнината од прогласувањето на независноста на Косово започнаа со поклонување на гробиштата во Преказ.Војниците на КБС и...

Косово ја одбележува 13-годишнината од прогласувањето на независноста

0
Косово денеска ја одбележува 13-годишнината од прогласувањето на независноста. И покрај пандемијата, овој ден собра многу граѓани на плоштадите во Приштина. Централната манифестација...