fbpx

таг: најави

„Сименс“ конечно одлучи да го напушти рускиот пазар

0
Германската мултинационална компанија „Сименс” најави дека ќе го напушти рускиот пазар, придружувајќи им се на стотиците компании што се повлекоа од Русија поради...

Украина формално ги затвора главните пристаништа

0
Украина најави привремено затворање на своите четири главни поморски пристаништа, откако ја загуби контролата над...

Газпром тврди дека ја прекинува испораката на природен гас за Бугарија...

0
Руската државна енергетска компанија Газпром најави дека од денеска го прекинува снабдувањето со гас за...

Киелини најави дека наскоро ќе се повлече од италијанската репрезентација

0
Легендата на италијанскиот фудбал Џорџо Киелини најави дека наскоро ќе се повлече од италијанската репрезентација. Неговиот последен...

Шолц: „Правам сѐ што можам за да избегнам ескалација што може...

0
Германскиот канцелар, Олаф Шолц, најави дополнителни испораки на оружје за Украина, но во...

Русија најави прекин на огнот во Мариупол поради евакуација на цивили

0
Руското Министерство за одбрана најави локален прекин на огнот од 9 часот по средноевропско време...

Бајден објави нови санкции против Русија

0
Претседателот на Соединетите Американски Држави најави дека САД драстично ќе го намалат трговскиот статус со...

Софија: Јанев пред разрешување од министер за одбрана, Петков побара негова...

0
Бугарскиот премиер Кирил Петков најави, пред денешната сдница на Владата во Софија, дека ќе побара оставка од министерот за одбрана, Стефан...

Распуштање на Собранието на Србија

0
Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ најави дека денеска ќе биде распуштен парламентот и...

Кинеската компанија развива авион кој ќе биде поевтин од ракета и...

0
Вселенското летало што го најави кинеската компанија „Спејс транспорт“ треба да обезбеди брз транспорт меѓу две локации на Земјата со правење суборбитално патување,...