fbpx

таг: национален

Национален штрајк во Франција поради инфлацијата, синдикатите бараат повисоки плати

0
Француските синдикати започнаа национален штрајк барајќи повисоки плати во услови на децениски висока инфлација, а за претседателот Емануел Макрон тоа е...

Ијан како бура продолжува кон Јужна Каролина и јужниот дел на...

0
Американскиот национален центар за урагани соопшти дека ураганот Ијан се очекува да предизвика опасни по...

Словенија доби 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“

0
Словенечкиот Национален институт за јавно здравје доби пратка од 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“ (paxlovid) на „Фајзер“. На овој начин се нарачани...

ВИДЕО: Глетка што ретко се гледа, мечка лови заедно со волци...

0
Видеото објавено од американскиот национален парк Јелоустоун покажува ретко виден случај – мечка лови со глутница волци, но се покажа дека не е...

Интерес на Бугарија e да се реши спорот со Северна Македонија,...

0
„Од национален интерес на бугарската држава е да се најде решение за деблокирање на спорот со Северна Македонија. Ова беше кажано во воведниот...

Селекторот Тодоров со две нови имиња за пресметката со Русија

0
Селекторот на нашиот сениорски национален состав, Александар Тодоров ги пополни оние 12. места кои ќе влезат во официјалниот протокол за средбата со Русија. Се...

На денешен ден – 6 февруари

0
– Национален празник на Нов Зеланд 1665 – Родена е англиската кралица Ана, која владееше од 1702 до 1714 година како...

Фаучи: Напролет ќе почне вакцинацијата на тинејџерите, а за децата ќе...

0
Директорот на Американскиот национален институт за алергии и инфективни болести, Ентони Фаучи, изрази надеж дека наскоро ќе бидат објавени податоци кои ќе поддржат...

Поради позитивни тестови на коронавирус, македонските кошаркарки нема да настапат на...

0
Женскиот национален тим на Македонија, најверојатно нема да игра на претстојниот квалификациски турнир за пласман на Евробаскетот 2021 година кој од 1, до...

Полицискиот час не го запре ширењето на вирусот, Франција размислува за...

0
На Франција најверојатно ќе ѝ треба трет национален карантин, пред сѐ за најранливите групи на население, бидејќи...