fbpx

таг: научни

Зборувањето странски јазик може да го одложи умствениот пад

0
Нови научни сознанија посочуваат дека говорењето странски јазик, покрај мајчиниот, му дава на мозокот вежба, обезбедувајќи така ментална стимулација – потребна и доволна...

Колку долго вакцините штитат од зараза? Швеѓаните испитаа, ова се резултатите

0
Едно од најпрестижните научни списанија во светот – The Lancet – објави научна студија, којашто во форма на „пре-принт“ (т.е....

Научници издвоија 10 симптоми на долг Ковид

0
Научни студии покажале дека секоја десетта личност заразена со Ковид-19 развива симптоми на долга манифестација на болеста, но формалните насоки за дијагностика за...

Британската мутација на корона вирусот предизвикува за 30% поголема смртност

0
Компаративните научни анализи потврдуваат дека е смртноста кај лицата заразени со британската мутација на корона вирусот е поголема во однос кај оние коишто се...

Апсорпцијата на витамин Д преку сонцето за време на пандемијата е...

0
Бројни научни истражувања потврдуваат оти Сонцето е главниот предуслов за лачење витамин Д во организмот, а скоро половина од светското население има недоволно,...

Моќен природен лек: Шест болести кај кои помага чајот од цимет

0
Повеќе од десетина научни студии докажаа дека консумирањето помалку од 120 мг цимет на ден може да го намали ризикот од кардиоваскуларни...

Ни алкохол, ни секс: Пред и по вакцинацијата мора да ги...

0
Врз основа на научни сознанија, еве што не треба да правите ако сакате да се вакцинирате, но и  како да се однесувате потоа....