таг: Научниците

Откриена „тајната“ како учи мозокот – За сѐ се заслужни мистериозните...

0
Во изненадувачки истражувачки пресврт, научниците кои ги истражуваа процесите на учење кај глувците наидоа на она што тие го нарекоа „зомби неврони“ во...

„Ајкула дух“ со огромна глава и џиновски блескави очи откриена кај...

0
Научниците открија досега невиден вид на „ајкула дух“ со масивна глава, џиновски, блескави очи и пердувести перки во длабочините на Андаманското Море во...

Необични црви од Чернобил се клучот за генетска отпорност на радијација

0
Научниците открија дека одреден тип црви околу Чернобил ѝ пркосат на радијацијата, нудејќи увид во потенцијалните механизми за поправка на ДНК и разбирање...

Во човечкиот мозок откриен досега непознат вид сигнал

0
Научниците идентификуваа уникатна форма на меѓуклеточни сигнали во човечкиот мозок, откривајќи колку сè уште треба да научиме за неговата мистериозна внатрешна активност. ...

(ВИДЕО) Кај Амазон пронајден нов вид џиновски анаконди – најголеми досега

0
Научниците открија досега недокументиран вид на џиновска анаконда во Амазон, за која велат дека може да порасне до 7,5 метри и тежи близу...

Хроничното чепкање на носот е поврзано со почеток на Алцхајмерова болест

0
Научниците анализирале бројни студии за механизмите на невролошките болести, собирајќи податоци кои укажуваат на загрижувачки импликации за луѓето кои често го чепкаат носот....

Изненадувачко откритие на научниците: Земјата можеби не била отсекогаш округла

0
Научниците од Универзитетот „Централ Ланкашир“ во Велика Британија објавија малку револуционерно откритие што го доведува во прашање конвенционалното верување дека Земјата отсекогаш била...

Откриен е „Зосурабалпин“, нов антибиотик што делува против смртоносни супербактерии

0
Научниците од фармацевтската компанија „Рош“, со седиште во Базел, Швајцарија, тврдат дека е развиен нов антибиотик – „Зосурабалпин“, што е делотворен против отпорноста...

Научниците развија вештачка интелигенција која ги преведува мислите во пишан текст

0
Научниците открија метод за преведување на мислите во пишани зборови со помош на капа исполнета со сензори и вештачка интелигенција. За време на...

Откриен ефективен и безболен начин за одредување на староста на окото

0
Научниците од Универзитетот „Стенфорд“ развија нов метод за мерење на староста на очните клетки без потреба од земање примерок од ткиво. Оваа иновација...