таг: научник

Научник од Харвард тврди дека пронашол коктел кој може да го...

0
реклама Дејвид Синклер, познат научник од Медицинскиот факултет Харвард, и неговиот тим објавија истражување во...

Француски физичар ги измами корисниците на Твитер – за колбас мислеле...

0
Француски научник упати јавно извинување откако објави на Твитер фотографија од колбас, тврдејќи дека се работи за далечна ѕвезда снимена од вселенскиот телескоп...

Анонимно вратени ракописите на Чарлс Дарвин, украдени пред 21 година

0
Бележниците на англискиот научник Чарлс Дарвин коишто биле украдени во 2001 година, сега се анонимно вратени во библиотеката на Универзитетот Кембриџ, објави „Дејли...

Германски нобеловец тврди: Рак настанува поради ваквата храна

0
Германскиот научник Ото Хајнрих Варбург ја доби Нобеловата награда за откривање на основната причина за ракот. Д-р Варбург открил дека ракот е...

СЗО предупредува: Следуваат нови варијанти на ковид-19

0
Главниот научник на Светската здравствена организација (СЗО), Сумија Сваминатан, денеска изјави дека светот сè уште...

СЗО: Не е крај на пандемијата, следуваат нови варијанти

0
Главниот научник на Светската здравствена организација (СЗО), Сумија Сваминатан, денеска изјави дека светот сè уште не завршил со пандемијата од Ковид-19, бидејќи следуваат...

Четвртиот бран на пандемијата започна и не може да се сопре,...

0
Хрватски научник од германскиот институт Гете, Иван Ѓикиќ вели дека четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот, поради ширењето на делта сојот, веќе започнал...

Се огласи научник од Вухан по повод тврдењето дека коронавирусот потекнува...

0
Научник од Институтот за вирусологија во Вухан, д-р Ши Зенгли, познат како „Жена лилјак“, ги отфрли новите тврдења дека Кводи-19 можеби избегал од...

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта, добивал пари...

0
Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија „Фајзер“. Според...

Германски научник: Имам 600 докази, коронавирусот е направен во лабораторија

0
Германскиот научник Роналд Визендангер тврди дека има докази дека коронавирусот не преминал од животно на луѓе, туку дека настанал во лабораторија.. Научникот...