таг: населението

Природниот прираст на населението во Албанија е близу нула

0
Во последните три години природниот прираст на населението во Албанија е близу нула, поради големата смртност и намалувањето на наталитетот. Advertisements...

60 отсто од населението во Македонија оди на лекар за совет,...

0
60 отсто од населението во Македонија секогаш се обраќаат на лекар за совет, а останатите 40 отсто одат кај доктор само за посериозни...

Украина го евакуира населението од ослободените подрачја поради проблеми со електричната...

0
Украинските власти денеска соопштија дека почнале со евакуација на населението од неодамна ослободената област Херсон...

Украина бара евакуација на населението

0
Украинските власти продолжија да го повикуваат населението во источните региони да замине што е можно поскоро, бидејќи според Украинската Армија, руските...

Граѓаните над 16 години може да се вакцинираат и без закажан...

0
Се вакцинира населението над 16 годишна возраст и без закажан термин. 32% од полнолетното население на територијата на целата држава е веќе имунизирано...

Околу половина Австралијци се во карантин

0
Повеќе од 13 милиони Австралијци или околу половина од населението во Австралија, се наоѓаат во карантин по...

Масовното вакцинирање почнува утре, закажани термини за 3000 граѓани

0
Масовното вакцинирање на населението против Ковид-19 во земјава официјално ќе започне утре, понеделник, со „Спутник В”. Вакцинирањето ќе се одвива на пунктови во...

До крајот на месецот 40 отсто од Србите ќе бидат вакцинирани

0
Четириесет отсто од населението во Србија ќе биде вакцинирано до крајот на април. До понеделник ќе пристигнат повеќе од 660 000 вакцини,...

Хрватска го одложи пописот на населението

0
Хрватска влада денеска изгласа закон со кој пописот на населението се одложува за на есен. Како што...

(ВИДЕО) Косово во хаос: Се урнаа неколку мостови, евакуација на граѓаните...

0
На Косово поплавите уништија неколку мостови, а во повеќе општини населението е евакуирано поради опасност од поплава. Водата го однела и мостот во селото Доброшец...