таг: НАСА

(ВИДЕО) НАСА работи на робот-куче за спасувања на Месечината

0
Мултидисциплинарен научен тим на НАСА веќе наголемо „ги подучува“ роботите „на четири нозе“ да се движат по месечевите кратери и други слични предизвикувачки...

НАСА истражува мистериозен „вселенски објект“ кој падна во дом на Флорида

0
НАСА во вторникот соопшти дека го анализира објектот што неодамна паднал од „небото“ на дом на Флорида. Веројатно се работи за фрагмент од...

Роверот „Perseverance“ на НАСА потврди постоење на древни езерски седименти на...

0
Роверот Perseverance на НАСА откри докази за древни езерски седименти на Марс, потврдувајќи го поранешното присуство на вода во кратерот Езеро на Црвената...

НАСА ги одложи повратните мисии на Месечината: „Не е она што...

0
НАСА го смени распоредот за лунарните мисии. Летот на мисијата Артемида II, кој сега е закажан за септември 2025 година и мисијата Артемис...

Астронаутки на НАСА изгубиле торба со алат во вселената, може да...

0
реклама Астронаутките на НАСА, Јасмин Могбели и Лорал О’Хара изгубиле торба со алат додека...

(ВИДЕО) НАСА ја откри долгоочекуваната анализа на примерокот од астероидот Бену

0
НАСА ѝ ја откри на јавноста долгоочекуваната анализа на примерокот собран од 4,5 милијарди години стариот астероид Бену во орбитата на Земјата, кој...

Роверот Perseverance постави нов рекорд на Марс

0
Роверот Perseverance на НАСА е опремен со напреден компјутерски пилот познат како AutoNav и оствари...

По Бену, вселенското летало OSIRIS-REx се упати кон астероидот Апофис

0
Американската вселенска агенција НАСА успешно испорача примероци од астероидот Бену на Земјата, но...

НАСА на Земјата успешно донесе примероци од астероидот Бену

0
Мисијата на НАСА, OSIRIS-REx, која беше успратена од Земјата во 2016 година, успешно се врати на Земјата со материјал од 2...

НАСА го објави извештајот за НЛО – има ли докази дека...

0
Истражувањето на НАСА за стотици забележани НЛО откри дека нема докази дека вонземјаните стојат зад необјаснетите феномени, но вселенската агенција исто...